Kuluttajaviranomaisten valvontakampanja paljasti puutteita käytetyn tavaran verkkokaupassa 

Eurooppalaisen valvontakampanjan havainnot osoittivat, että käytetyn tavaran verkkokaupoissa kuluttajille ei tarjottu riittävästi tietoa lakisääteisestä peruuttamisoikeudesta ja myyjän virhevastuusta. Verkkokaupoissa esitettiin myös lainvastaisia ympäristöväittämiä. Kuluttaja-asiamies kehottaa käytettyjen tavaroiden verkkokauppiaita kertomaan laissa vaaditut ennakkotiedot ja noudattamaan ympäristömarkkinoinnin säännöksiä.

EU:n kuluttajaviranomaiset toteuttivat loppuvuodesta 2024 yhteisvalvontakampanjan, jossa tarkastettiin 350 käytetyn tavaran verkkokauppaa. Suomessa kuluttaja-asiamies tarkasti neljä käytettyjä vaatteita ja jalkineita sekä neljä käytettyjä matkapuhelimia myyvää verkkokauppaa ajalla 15.10.–15.11.2024.

Käytetyn tavaran verkkokauppaan pätevät samat säännöt kuin muuhunkin verkkokauppaan

Verkkokaupassa kuluttajalle on ennen ostopäätöksen tekoa annettava selkeästi ennakkotiedot, kuten esimerkiksi tuotteen keskeiset ominaisuudet ja hinta, asiakaspalvelun yhteystiedot, tieto myyjän virhevastuusta ja peruuttamisoikeudesta sekä palauttamisesta annettavat tiedot.

Kuluttaja-asiamies löysi huomautettavaa käytettyjä vaatteita ja jalkineita myyvien verkkokauppojen peruuttamisoikeutta koskevista ehdoista. Ehdot eivät esimerkiksi olleet riittävällä tavalla löydettävissä tai peruuttamisoikeutta oli lainvastaisesti rajoitettu. Myös virhevastuusta kertomisessa oli korjattavaa. EU komissio tiedotti vastaavanlaisista puutteista, joita löytyi valvontakampanjan aikana muiden maiden käytettyjen tavaroiden verkkokaupoissa.

Kuluttaja-asiamies havaitsi myös, että sopimusehdot saatettiin jakaa useisiin osiin, mikä vaikeutti niiden lukemista ja hyväksymistä. Kuluttajan tulee olla mahdollista tutustua sopimusehtoihin ennen tilausta, esimerkiksi osana verkkokaupan ostopolkua. Tämä voidaan varmistaa esimerkiksi siten, että verkkokaupassa on selkeä linkki sopimusehtoihin ja ruutu, jonka kuluttajan on rastitettava ennen tilauksen jatkamista.

Käytettyjä matkapuhelimia myyvissä verkkokaupoissa havaittiin puutteita ympäristömarkkinoinnissa. Kuluttaja-asiamiehen havaintojen mukaan ympäristöväitteet olivat usein epämääräisiä ja monitulkintaisia, eikä niiden tueksi esitetty riittävästi näyttöä.

Markkinoinnissa ei saa antaa totuudenvastaisia tai harhaanjohtavia tietoja, eikä olennaisia tietoja saa jättää kertomatta. Kuluttaja-asiamies muistuttaa verkkokauppoja, että tämä koskee myös ympäristöväittämiä. Käytetyn tavaran kauppaan yhdistetään usein ajatus ympäristöystävällisyydestä, joten ympäristöväittämien esittäminen edellyttää erityistä tarkkuutta.

"Käytettyjen tavaroiden ostaminen verkosta yleistyy koko ajan. Pelisäännöt ovat samat kuin muussakin verkkokaupassa: kuluttajille on annettava peruuttamisoikeudesta ja virhevastuusta selkeää tietoa eivätkä ympäristöväittämät saa olla harhaanjohtavia.”

Kuluttaja-asiamies Katri Väänänen

Tietoa ja ohjeistusta yrityksille verkkokaupan tiedonantovelvoitteesta ja ympäristömarkkinoinnista

Kilpailu- ja kuluttajaviraston verkkosivuilla on yrityksille tietoa kuluttajille annettavista tiedoista ja niiden esittämisestä verkkokaupassa. Kuluttaja-asiamiehen linjaus ympäristömarkkinoinnista ja ohjeet yrityksille ympäristömarkkinoinnista antavat yrityksille tietoa lain säännösten käytäntöön soveltamisesta. Yritykset voivat syventää osaamistaan verkkokaupan tiedonantovelvollisuudesta ja ympäristömarkkinoinnista oppimisalusta KKV Kampuksen maksuttomilla kursseilla.

Lisää aiheesta

Komission tiedote

Tietoa ja ohjeita yrityksille